3 BRZA RECEPTA ZA ZDRAVU UŽINU VAŠEG DETETA

Ponestaje vam ideja za zdravu i ukusnu užinu koju biste spremili vašem detetu?

Hranljivi međuobroci znatno poboljšavaju koncentraciju i razvijaju zdrave prehrambene navike. Raznovrsna ishrana važna je za celu porodicu, a posebno za predškolce i školarce. Sve što vam treba za to su ukusni recepti, sveže namirnice i malo slobodnog vremena!

Izdvojili smo za vas 3 brza recepta za zdravu užinu. Možete ih kombinovati sa sezonskim voćem ili povrćem i tako pospešiti njihovu nutritivnu vrednost. Nadamo se da ćete ih isprobati! Ako to učinite, podelite vaše utiske i utiske vaših mališana sa nama, rado ćemo ih pročitati!

1. Integralni keksići

Grickajući ove ukusne keksiće, vaša deca će od malena steći zdrave navike i zavoleti ukuse koji povoljno utiču na njihovo zdravlje.

Idealni su za užinu u školi ili nakon boravka u vrtiću. Šetnja sa detetom ili vožnja biciklom biće potpunija uz ovu ukusnu užinu. Obnoviće deci potrebnu energiju i učiniti da se predstojeće obaveze lakše obavljaju. Svi sastojci su hranljivi i mogu se lako nabaviti u svakoj prodavnici zdrave hrane. Potrebno vam je samo 20ak minuta za njihovo spremanje!

Sastojci:

 • 240 g integralnog brašna
 • 120 g ovsenih pahuljica
 • 140 g smeđeg šećera
 • pola kašičice praška za pecivo
 • pola kašičice sode bikarbone
 • 50 g grubo mlevenih badema
 • 50 g grubo mlevenih lešnika
 • 70 g čokolade za kuvanje (seckane na kockice)
 • 3 jaja
 • 120 g putera
 • 2 kašike meda
 • ekstrakt vanile

 

Način pripreme:

U jednu činiju pomešajte sve suve sastojke, a u drugu blago ulupajte jaja, dodajte otopljen puter, med i ekstrakt vanile. Zatim sve sjedinite, dobro izmešajte i pravite keksiće tj. rukama valjajte kuglice, zatim ih spljoštite među dlanovima i ređajte na papir za pečenje sa malo većim razmakom (jer narastu tokom pečenja).

Pecite ih 15 minuta na 180 stepeni i sačekajte da se par minuta prohlade u plehu. Prebacite ih na rešetku, a kada se skroz ohlade, držite ih u limenoj kutiji i uzimajte po 4-5 keksića za pakovanje za užinu. Idealni su za u kobinaciji sa svežim sezonskim voćem.

2. Čokoladne šljive sa bademom

AnaPrstohvat soli

Ukusan i zdrav slatkiš koji će vaša deca obožavati! Brzo i lako se sprema i idealan je kao dezert na različitim proslavama ili za posluženje mališanima koji su došli u goste vašem detetu.

Sastojci:

 •  suve šljive, bez koštice
 • pečeni badem
 • crna čokolada sa 70% kako delova
 • slatka pavlaka

 

Priprema:

Suve šljive operite i osušite. Svaku napunite sa pečenim bademom. Stavite u frižider na hlađenje.

Što se tiče čokoladnog ganaša – 150 g čokolade + 50 ml slatke pavlake je mera za sos u koji ćete moći da umačete šljive i da se u frižideru fino stegnu. Ova mera je dovoljna za oko 200 g suvih šljiva, ali sve zavisi od veličine šljiva koje koristite. Ganaš spremite tako što čokoladu izlomite na sitne delove i stavite u činiju. Slatku pavlaku zagrejte, ali ne dozvolite da proključa, pa prelijte preko čokolade. Sačekajte 1-2 minuta, pa dobro promešajte. Punjene šljive umačite u čokoladni sos, najbolje uz pomoć neke duge čačkalice ili štapića za ražnjić, pa ređajte na tacnu obloženu papirom za pečenje. Stavite u frižider da se čokolada stegne. Služite direktno iz frižidera, jer čoko ganaš na sobnoj temperaturi omekša.

3. Štanglice sa brusnicom i đumbirom

Dragana, Moje grne

Sastojci:

 • 120g suve brusnice
 • 40g kandiranog đumbira
 • 150g lešnika
 • 150g plazma keksa
 • 120g maslaca
 • 150g čokolade sa minimum 65% kakao delova
 • 100g smeđeg šećera
 • 100ml mleka

 

Priprema:

U multipraktiku, pomoću nastavka za seckanje, samleti plazmu, brusnicu, đumbir i lešnike. Na tihoj vatri rastopiti maslac, mleko, čokoladu i šećer. Dodati maslac smesi u secku, pa sve zajedno još malo usitniti i sjediniti. Pripremljenu smesu rastanjiti u plehu dimenzija 30x20cm, obloženom folijom, pa ostaviti da se stegne pre sečenja. Najbolje ostaviti preko noći u frižideru. Štanglice seći na veličinu po želji. Dodatni savet: Suvo voće i lešnici se ne samelju skroz, ostane po koji veći komad, da vas ne buni. Jer, to štanglicama upravo i daje šmek.

Uključite svoju decu u pripremu ovih jednostavnih poslastica! Uživaće dok melju i mešaju sastojke. Posebno zadovoljstvo će im predstavljati oblikovanje. Pustite ih da sami odrede kakvog oblika će biti njihova užina. Na taj način će ih sa većim uživanjem konzumirati.

BrainOBrain program edukuje decu o poreklu namirnica, važnosti konzumiranja prirodnih jela i zdravim slatkišima. Pridružite nam se i pomozite svom detetu da razvije zdrave navike od ranog detinjstva, jer će ih primenivati tokom čitavog svog života!